مگا-تسهیلگران و مینی-تسهیلگران گردشگری سلامت

مگا-تسهیلگران (Mega-Facilitators) و مینی-تسهیلگران (Mini-Facilitators) گردشگری سلامت

سیر تکامل سفرهای سلامت به مقصدهای مختلف پشتیبانی از جانب برخی از حوزه های خدماتی را ضروری می ساخت. این روزها بیشتر گردشگران به دنبال تلفیق تعطیلاتشان با موضوعات سلامت هستند. بنابراین کشورها و مقصدهایی که در زمینه جذب این گردشگران با هم رقابت می کنند نیازمند ارائه‌ ی قیمت، کیفیت و بسته های جذاب گردشگری سلامت هستند. تسهیلگران سفر پزشکی یا تندرستی با تولید اطلاعات، ارتباط با بازارهای هدف، یکپارچه سازی خدمات پزشکی با گردشگری و تسهیل سفر یک سیستم سه بُعدی پشتیبانی برای گردشگری سلامت ایجاد می کنند. اگرچه بعد خدمات پزشکی محصول هسته ای (core product) محسوب می شود با این وجود شیوه های سفر، بسته بندی خدمات سفر و مهمانداری جذاب بخشهای جدایی ناپذیر و حیاتی از محصول یا خدمت گردشگری پزشکی از نگاه زنجیره ی ارزش این بخش محسوب می شود. به عبارت دیگر گردشگری پزشکی نیازمند یک هارمونی، انسجام و هماهنگی خوب بین بخشهای پزشکی و سلامت با سایر بخشهای صنعت گردشگری است تا بتوان کیفیت سفر را برای گردشگران سلامت بالا ببرد.

به صورت خیلی ساده هماهنگی بین نقش آفرینان یا به عبارتی تسهیلگران این بخش یعنی بیمارستانها + آژانسهای مسافرت پزشکی + هتلها + سیستم ویزا دهی + خود گردشگر پزشکی

در یک دسته بندی تسهیلگران خدمات گردشگری سلامت به ۲ دسته کلی تقسیم می شوند: الف-مینی تسهیلگران یا تسهیلگران خُرد (Mini-Facilitators) الف- مگا تسهیلگران (Mega-Facilitators) (منبع: انجمن خدمات بین المللی سلامت ایران).

   الف- مینی تسهیلگران یا تسهیلگران خُرد (Mini-Facilitators) که به ۴ دسته اصلی تقسیم میشوند، عبارتند از: ۱٫ آژانس ها و تورگردانهای مسافرتی و گردشگری، ۲٫ شرکتهای گردشگری سلامت، ۳٫ گروههای بیمارستانی و درمانی، ۴٫ گروهها و زنجیره های هتلها، که هر کدام نقش و مسئولیتی در طول زنجیره ی تامین و ارزش آفرینی برای جستجوگران خدمات سلامت بین المللی دارند. البته در این میان نباید از نقش موثری که رسانه های تخصصی و شرکتهای بیمه گر بین المللی میتوانند ایفا کنند غافل بود.

آژانس ها و تور گردانهای مسافرتی و شرکتهای گردشگری سلامت به عنوان عوامل ایجاد کننده ی پیوند بین مبدا و مقصد گردشگری سلامت، جایگاه ویژه ای در بازاریابی، ارتباط و جذب مشتریان، برنامه ریزی و توزیع (distribution) بسته های گردشگری سلامت دارند که ممکن است در قالب استارت آپهای گردشگری سلامت نیز در این حوزه فعالیت داشته باشند. از شرکتها و آژانسهای سرشناس این حوزه در سطح بین المللی می توان از Medical treatment abroad، Malaysian MediTravel و…. نام برد، که نقش واسطه ای مهمی بین ارائه دهندگان خدمت و بازارهای هدف یا بیماران بازی می کنند. واسطه ها و استارت آپهای گردشگری سلامت دیگر که پیشرو در زمینه برنامه ریزی و بسته بندی سفر پزشکی و واسطه های قوی گرشگری سلامت هستند می توان از Plant Hospital، Global Choice HealthCare، Med Journeys  و Med Retreat، نام برد. این مجموعه ها از طریق پیشنهاد و همکاری با مراکز درمانی معتبر و واجد شرایط در زمینه ارائه خدمات به بیماران خارجی، انتخاب پزشکان مناسب و واجد شرایط و خدمات پیش و قبل از سفر، حتی برنامه ریزی سفر در مقصد و ایجاد دفاتر در کشورهای هدف جهت جذب بیماران خارجی، تلفیق امکان بازدید از جاذبه های فرهنگی-تاریخی و گردشگری سلامت، اخذ ویزا، ترانسفر، مترجم و راهنما و… ارزش افزوده های فراوانی برای بیماران بین المللی ایجاد می کنند، که می توانند الگوهای موفق و مناسبی برای اتارت آپها و شرکتهایی باشند که می خواهند در این حوزه ورود نمایند.

البته در ایران تقریبا بین آژانسها مسافرتی و شرکتهای فعال در این حوزه تفکیکهایی قایل شده اند به این شکل که آژانسها و دفاتر مسافرتی و گردشگری: مورد تایید وزارت میراث فرهنگی و گردشگری وظیفه ی بازاریابی، برنامه ریزی سفر، راه اندازی دفاتر در کشورهای مبدا، معرفی محلهای اقامتی مجاز، اخذ ویزا، ترانسفر، مترجم، سفر گردشگری و به طور کلی نقش لجستیگی برای مسافران سلامت را برعهده دارند، از سوی دیگر شرکتهای گردشگری سلامت: مورد تایید وزارت بهداشت وظیفه ی انجام و نظارت بر مراحل اخذ پذیرش بیماران از مراکز درمانی مجاز، مشاوره های پزشکی قبل و بعد از سفر به بیمار، حضور در مراکز درمانی جهت پیگیری ارائه خدمات درمانی به بیمار در صورت لزوم، معرفی بیماران به مراکز درمانی مجاز، پیگیری پیشنهادات و انتقادات بیماران در خصوص نحوه درمان و پاسخگویی به آنان بررسی سابقه ی پزشکی بیمار، معرفی مرکز درمانی مناسب، قیمت گذاری خدمات سلامت، نظارت بر تهیه، تنظیم و نگهداری پرونده کلیه بیماران مراجعه کننده به شرکت، است.

البته باید دید که هماهنگی بین این دو طیف از مینی-تسهیلگران به چه شکلی حادث می گردد یا چه ساز و کاری برای این ارتباط تعریف شده است، و یا آیا اصلا ظهور تکنولوژهای مبتنی بر اینترنت و سیستمهای رزرو مستقیم اصلا اجازه ی چنین تفکیکی را می دهد یا اصلا چنین تفکیک و سیستم مجوز دهی باعث سردرگمی بیشتر بخش خصوصی برای اخذ مجوزهای گردشگری سلامت و ورود به این صنعت نمی شود و یا سردرگمی بیشتر مصرف کننده نهایی (بیمار) برای انتخاب درست را به همراه ندارد و یا منجر به ایجاد فاصله ی بیشتر بین مصرف کننده نهایی و ارائه دهنده خدمت اصلی (خدمت درمان) در زنجیره ی ایجاد و تحویل خدمات با کیفیت نمی شود، در مورد قیمت تمام شده چی! ! ! ؟ .

  1. گروهها و زنجیره های هتلینگ مانند ITC-WelcomGroup در هند که با ارائه ی دامنه ی وسیعی از خدمات ویژه به عنوان یک مینی تسهیلگر گردشگری پزشکی جایگاه مهمی در این بخش دارند.
  2. زنجیره ها و گروههای بیمارستانی، کلینیکی و… مانند Bumrungrad در تایلند، Apollo در هند، Clevelandclinic که خدمات ویژه ای برای بیماران بین المللی ارائه می دهند.

ب- مگا- تسهیلگران (Mega-facilitators): این دسته از تسهیلگران در ایجاد هماهنگی و هارمونی درون بخشی و تقویت ارتباطات بین تسهیلگران خرد به ویژه آژانسهای گردشگری و شرکتهای گردشگری سلامت با ارائه دهندگان خدمات پزشکی در طول زنجیره تامین خدمات گردشگری سلامت نقشی مهم دارند. مینی-تسهیلگران از طریق مگا-تسهیلگران می توانند به راحتی با سایر ذینفعان این حوزه، بخش دولتی و نهادهای بین المللی ارتباطی پویا و اثربخشی داشته باشند. همچنین نقش مهم و کلیدی در رفع موانع زنجیره ایجاد ارزش خدمات گردشگری سلامت از A تا z  را برعهده دارند. این تسهیلگران علاوه بر این نقش ارتباطی و هماهنگ کننده، به مینی-تسهیلگران کمک می کنند تا محصولات و خدمات مسئولانه و جذابی را طرحی کنند. این دست از تسهیلگران همچنین از طریق ارائه خدمات آموزشی، اعتبار بخشی کیفی، تهیه ی دایرکتوریها و راهنماهای گردشگری سلامت، ارائه ی خدمات پژوهشی و توسعه ای، پیشنهاد بسته های قیمتی مناسب، بازاریابی و تبلیغات کلان توانمندیهای گردشگری سلامت، ایجاد کلان-پلتفرمهای خدمت رسانی گردشگری سلامت، استفاده بهینه از ظرفیتهای بخش دولتی برای تقویت فعالین این حوزه و… سعی در بهبود و ارتقاء مزیهای رقابتی مقصد گرشگری سلامت دارند. در کشورهای موفق در عرصه گرددشگری سلامت معمولا این نقش را تشَکُلهای یا انجمنهای اقتصادی  (associations) برعهده دارند. از قبیل، انجمن گردشگری پزشکی (MTA) آمریکا، موسسه و ژورنال بین المللی سفر گردشگری یا IMTJ، Elitour  در کشور یونان، KIMA یا انجمن پزشکی بین المللی کره جنوبی و……

انجمن خدمات بین المللی سلامت ایران

دیاکو عباسی- مریم بهزادیان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *