جراحی بای پس معده یا جراحی چاقی به روش باریاتریک در ایران

امروزه علم ثابت کرده است که؛ چاقی و اضافه وزن یکی از دلایل اصلی و تاثیرگذار در افزایش احتمال ابتلا به بیماری­ه ای مختلف است. با تغییر سبک زندگی و کاهش تحرک روزانه، بر تعداد افرادی که دارای اضافه وزن هستند اضافه می­شود و در نتیجه سلامت جامعه نیز به خطر افتاده و در نهایت نیز هزینه­ های سنگینی برای درمان بیماری ­ها به خانواده­ ها و در نهایت سیستم بهداشت و درمان کشور تحمیل می­شود. علاوه بر بحث سلامت، لاغری و زیبایی اندام همواره از لحاظ زیبایی شناختی و زیبایی ظاهری مورد توجه بوده و افراد زیادی از راه­ های مختلف اعم از رژیم ­های غذایی، ورزش و جراحی و غیره درصدد کم کردن وزن و حفظ تناسب اندام و زیباییِ هرچه بیشتر ظاهر خود هستند.

جراحی چاقی یا جراحی باریاتریک یا جراحی لاغری روشی است که نه تنها در کشور ما ، بلکه در کل دنیا در حال انجام است و قدمت جراحی چاقی یا جراحی لاغری به بیش از ۶۰ سال میرسد . در گذشته جراحی چاقی یا جراحی لاغری با متد لاپاراتومی یا به صورت جراحی چاقی باز ، انجام میشد که در این روش مدت زمان بستری و میزان درد بیمار خیلی بیشتر از روش کنونی است .

امروزه جراحی چاقی یا جراحی لاغری به روش لاپاروسکوپی انجام میشود که طول مدت بستری بیمار به یک شب کاهش پیدا کرده و میزان درد بیمار به کمترین مقدار ممکن میرسد .

جراحی چاقی یا جراحی لاغری لاپاروسکوپی با ایجاد پنج شکاف که هر کدام در حدود اندازه یک بند انگشت میباشد ، روی شکم فرد انجام میشود . به همین دلیل بعد از انجام جراحی چاقی یا جراحی لاغری به روش لاپاروسکوپی ، بیمار خیلی زود به زندگی عادی و روال کاری روزمره خویش بازگشت خواهد داشت .

در جراحی چاقی یا جراحی لاغری مدل های جراحی متفاوت میباشد . یکی از بهترین مدل های جراحی چاقی ، جراحی اسلیو معده میباشد که در این جراحی بخشی بزرگی از معده و در حدود دو سوم از حجم انبار معده بریده شده و از بدن فرد خارج میگردد و فرد پس از حدود یک سال از گذشت جراحی چاقی یا جراحی لاغری اسلیو ، کاهش وزن خیلی خوبی را شاهد خواهد بود .

یکی دیگر از بهترین مدل های جراحی چاقی یا جراحی لاغری ، جراحی بای پس معده میباشد . در بای پس معده چیزی از بدن فرد خارج نمیشود و فقط با تغییر مسیر گوارش یعنی روده و معده ، اقدام به جراحی میشود . به این صورت که در جراحی بای پس معده ، در حدود ۱۰۰ سانت روده کوچک از مسیر گوارش جابجا میشود که این مقدار بستگی به مواردی از جمله شاخص توده بدنی فرد و طول کل روده بیمار میباشد . پس از جراحی بای پس معده ، فرد در طی یکسال به وزن متناسب با قد خود میرسد .

یکی دیگر از مدل های جراحی چاقی یا جراحی لاغری ، جراحی مینی بای پس میباشد که در نحوه انجام ، مانند جراحی باس پس معدع میباشد امام میزان و طول روده کوچکی که از مسیر گوارش خارج میشود ، بیشتر از بای پس معده میباشد و این مدل جراحی چاقی برای افرادی هست که چاقی به شدت بالا و مفرط دارند .

 

عوارض جراحی به روش مینی بای پس و بای پس کلاسیک و اسلیو

 

 • عوارض کوتاه مدت
 1. ۲% احتمال آمبولی
 2. ۳% احتمال خونریزی
 3. ۷% احتمال نشتی
 1. ۰٫۱% خطر فوت در تمام جراحی ها
 • عوارض دراز مدت

در صورت ویزیت های به موقع و پی گیری متناوب فاقد هرگونه عوارض دراز مدت می باشد. در صورت انجام این عمل ها با تجهیزات تخصصی مناسب ، در بیمارستان های مجهز و به دست جراح ماهر و دلسوز دارای مدرک و تاییدیه فوق تخصص لاپاراسکوپی انجام شود، مجموع عوارض مانند سایر اعمال جراحی نظیر کیسه صفرا است.

 

 

تغذیه پس از عمل جراحی

 

از آنجا که پس از عمل جراحی معمولاً اشتها به غذا تا مدتی از بین میرود لذا رژیم توصیه شده  به بیمار داده می شود. پس از جراحی چاقی معده به حجم ۳۰ – ۱۵ سی سی کاهش می یابد (کمتر از نصف فنجان) لذا ضروری است از مصرف حجم های بیش از مقدار فوق در هر وعده غذایی خودداری شود. تا دچار درد و تهوع و برگشت غذا از مری به دهان نشود.

در دو هفته اول پس از عمل بیمارتنها مجاز به مصرف مایعات صاف کم کالری نظیر آب، آبمیوه رقیق، سوپ صاف شده، شیر و ماست کم چرب می باشد. این امر به منظور پیشگیری از عوارض در معده جراحی شده بیمارمی باشد. در دو هفته دوم پس از عمل غذاهای نیمه جامد پر پروتئین نظیر سوپ میکس شده، عدسی و سفیده تخم مرغ آب پز توصیه می شود.

در هفته های بعد از مصرف غذاهای چسبنده و خمیری خودداری کنید تا مشکلی در عبور غذا از ناحیه عمل پیدا نکند.

به بیمار توصیه می شود همراه غذا هرگز مایعات ننوشد تا از سندرم دامپینگ جلوگیری شود.

مصرف غذا با حجم کم حدود ۲ قاشق غذاخوری و ترجیحاً به آرامی انجام گردد و هر لقمه غذا را حداقل ۴۰ – ۳۰ بار خوب بجود..

 

مراقبت از زخم

بیمار ۲۴ ساعت بعد می تواند استحمام نموده و محل زخم های بخیه شده نیاز به پانسمان مجدد ندارد. محل خروج درن پس از استحمام چنانچه دارای ترشحی بود لازم است توسط گاز بتادینه شده پانسمان شود.در صورت بروز مشکلات ذیل در محل زخم های پوستی پزشک یا کادر پرستاری خود را در جریان بگذارید :

خونریزی یا خروج هر گونه مایع از محل زخم، خونریزی به گونه ای که بیش از یک گاز استریل خونی شود.

باز شدن زخم های بخیه شده ، دردناک، قرمز شدن و یا تورم محل زخم های پوستی

لازم به ذکر است از زخم محل درن ممکن است ترشح مختصر خارج شود و نیز ایجاد دلمه (مواد فیبرینی سفید رنگ) در محل زخم درن طبیعی بوده و علامت عفونت زخم نمی باشد.

 

مراقبت های عمومی

در صورت بروز موارد ذیل مراجعه به اورژانس بیمارستان ضروری است :

 • تب بیشتر از ۳۷,۸ درجه سانتی گراد
 • عدم دفع مدفوع و گاز
 • کاهش حجم ادرار
 • تهوع و استفراغ بیش از حد
 • درد شدید شکم که به مسکن های تجویز شده پاسخ ندهد
 • تنگی نفس ناگهانی یا احساس سنگینی در قفسه سینه
 • پیاده روی حداقل ۸ ساعت در روز برای بیمار ضروری بوده و از ترومبوز (لخته شدن خون) در وریدهای عمقی ساق پا پیشگیری نموده و خطر آمبولی ریه را به حداقل می رساند.
 • جوراب واریس حداقل تا زیر زانو برای ۴ هفته باید پوشیده شود.
 • احساس سرگیجه موقع بلند شدن، ناشی از بلند شدن ناگهانی است. با حرکت دادن اندام ها قبل از بلند شدن و نیز مصرف مایعات کافی می توان از این احساس سرگیجه و سیاهی رفتن چشم جلوگیری نمود.
 • احساس ضعف مربوط به عدم مصرف غذا بوده و بزودی بدن شما خود را با این حالت تطبیق خواهد داد. برای رفع این احساس ضعف نیاز به مصرف مواد غذایی (بجز رژیم توصیه شده توسط پزشک) نبوده و با چند دقیقه استراحت رفع خواهد شد. لازم به ذکر است که با احساس ضعف هورمون های استرس آزاد شده توسط بدن شما عمل لیپولیز یا اصطلاحاً سوزاندن چربی های اضافی بدن را شروع نموده و منجر به کاهش وزن شما خواهد شد.
 • سایر فعالیت های بدنی نظیر انجام فعالیت های شخصی از همان روز ترخیص بلامانع بوده و فعالیت های روزانه از قبیل رانندگی ۷ – ۳ روز پس از عمل بلامانع می باشد.

 

داروها

بیمارممکن است از قبل از عمل بعلت بیماری های زمینه ای نظیر دیابت و فشارخون داروهایی را مصرف نمائید. در بسیاری از موارد نیاز به داروها کمتر شده یا ممکن است اصلاً نیاز به مصرف دارو از بین برود لذا مشاوره با پزشک معالج ضروری می باشد.

معمولاً پس از عمل جراحی بای پس داروهای ذیل برای شما تجویز می شود.

هپارین به صورت تزریق زیر جلدی (تا یک هفته هر ۱۲ ساعت) که قبل از ترخیص توسط کادر پرستاری به شما آموزش داده می شود. این دارو جهت جلوگیری از خطر لخته شدن خون در وریدهای عمقی ساق پا تجویز می شود.

 

داروهای مسکن

مصرف روزانه یک عدد کپسول مولتی ویتامین مینرال برای رفع نیازهای شما از یک هفته بعد از عمل ضروری می باشد.

داروی یورسوبیل ۶۰۰ میلی گرم روزانه برای پیشگیری از ایجاد سنگ های کیسه صفرا در حین کاهش وزن سریع در افرادی که قبلاً جراحی کیسه صفرا انجام نداده اند.(از یک هفته پس از عمل و تا ۶ ماه به صورت یک ماه در میان)

 

رژیم غذایی

رژیم غذایی بیمار در دو هفته اول مایعات صاف کم کالری می باشد که شامل آب، آبمیوه رقیق شده با آب، چای کمرنگ، آب سوپ، شیر کم چرب و ماست کم چرب می باشد.

در مصرف مایعات صاف شده باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

مایعات بایستی بتدریج و با نی و یا به صورت مزه مزه نوشیده شود. نوشیدن به صورت جرعه جرعه مانند قبل از عمل سبب شکم درد و تهوع و استفراغ می گردد. حجم مایعات در هر بار مصرف بایستی حدود نصف فنجان باشد. میزان مصرف روزانه مایعات بایستی حدود ۱,۵ لیتر باشد.

 

عوارض جراحی بای پس معده

 • کم خونی، کمبود ویتامین ها و برخی مواد معدنی در کمتر از ۵ درصد موارد بعلت عدم مصرف کپسول های مولتی ویتامین مینرال و عدم مراجعه و انجام آزمایشات دوره ای دیده می شود.
 • آمبولی ریه که عارضه ای نادر در این جراحی می باشد.
 • خونریزی و عفونت زخم
 • استفراغ مکرر که معمولاً به دلیل خوب نجویدن غذا و عدم رعایت موارد دستور داده شده می باشد. در صورت ادامه استفراغ مراجعه به پزشک ضروری می باشد.
 • سنگ صفراوی در ۳۶ درصد موارد ۶ ماه پس از جراحی ایجاد می شود که با مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک قابل پیشگیری می باشد.

 

 

مراجعه بعدی

ویزیت مجدد توسط پزشک معالج به شما اعلام خواهد شد که معمولاً ۱۰ – ۷ روز پس از عمل جراحی می باشد.

 

 

هزینه جراحی:

هزینه جراحی لاغری یکی از مهمترین دغدغه های افرادی است که قصد انجام این کار را دارند. برای اکثر افراد سوال است که هزینه ی جراحی های لاغری چقدر بوده و چگونه محاسبه می شود. در پاسخ می توان گفت هزینه ی جراحی اسلیو معده بین ۱۸ تا ۲۴ میلیون تومان می باشد که در برخی موارد بیمه مقداری از این هزینه را پوشش می دهد. عوامل بسیاری در هزینه ی جراحی لاغری تاثیر گذارند مانند پوشش بیمه، میزان سلامت فرد، محل انجام جراحی و عواملی از این قبیل که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

مراکز فعال :

بیمارستان محب مهر، بیمارستان نیکان ، بیمارستان فرمانیه ، مرکز درمان چاقی تهران

جراحان برجسته :

دکتر شهریار عزیزی ، دکتر محمدرضا عبدالحسینی ، دکتر مجتبی و مجید هاشم زاده، دکتر علیرضا خلج ، دکتر محمد گنجه ، دکتر پیمان علی بیگی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *