ایجاد تشکل کار بخش دولتی نیست

در جریان برگزاری دومین همایش ملی تشکلهای اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران با حضور نمایندگاه، روئسا و مدیران ۲۰۰ تشکل اقتصادی کشور، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور و غلام محسن شافعی به عنوان سخنرانهای کلیدی این همایش، با اشاره به بخشنامه‌ای که در مورد اجرای مواد ۲ و ۳ و ۵ قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار توسط دستگاه‌های دولتی، ابلاغ شده بود، اشاره و عنوان شد که ایجاد تشکل و انجمن کار بخش دولتی نیست. اسحاق جهانگیری عنوان کرد که این بخشنامه صادر و ابلاغ شده است و در حال حاضر کمیسیون‌های دولت هم به هنگام تصمیم‌گیری از نظرات اتاق و تشکلها استفاده می‌کنند. امروز برای اجرایی شدن صددرصدی این بخشنامه، تصمیم گرفتیم بند دیگری هم به آن اضافه کنیم مبنی بر اینکه اگر بخش خصوصی اعلام کند موضوعی از سوی دستگاه‌های دولتی بدون مشورت گرفتن از تشکُل مربوطه به جمع‌بندی رسیده، از ورود آن به جلسه هیات دولت ممانعت می‌کنم تا بعد از اعلام نظر بخش خصوصی، مجددا مطرح شود. ایشان همچنین تاکید کردند در صورتی که دولت بدون هماهنگی با تشکل مربوطه آئین نامه یا تصمیمی را به تصویب برساند تشکُل این حق را دارد که به دیوان عدالت اداری شکایت کند و در صورتی که به هیئت دولت اجاع داده شود رد خواهد شد.

      بر طبق ماده ۲ و ۳ این قانون، شوراهای تصمیم گیری برای دولت موظف به شرکت دادن انجمنها و تشکلهای مربوطه هستند و دستگاههای اجرائی مکلفند هنگام تدوین یا اصلاح مقررات، بخشنامه ها و رویه های اجرائی، نظر تشکلهای اقتصادی ذی ربط را استعلام کنند و مورد توجه قرار دهند. در همین راستا انجمن خدمات بین المللی گردشگری سلامت ایران به عنوان تنها انجمن و تشکل ملی فعال در این حوزه و عضو اتاق ایران بر طبق مصوبه ی ۱۹/۸/۹۷ به عنوان بازوی اجرایی و مشاوره ای شورای راهبری گردشگری سلامت کشور معرفی و تعیین گردید.

در جایی دیگر در این قانون بر طبق تبصره ۱ ماده ۵، اتاقها موظفند در فعالیتهای صادرات غیرنفتی با ایجاد انسجام، هماهنگی و تقسیم کار، از فعالیت موازی تشکلهای دیگر جلوگیری کنند. همه تشکلهای موظفند در اجرای احکام این ماده با اتاقها همکاری کنند. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *