صنعت گردشگری

 

    صنعت گردشگری در پنج دهه گذشته به یک صنعت جهانی، بسیار رو به رشد و پویا مبدل گشته است. علل اصلی این رشد را باید در عواملی از قبیل: افزایش ثروت و درآمد ملی، بهبود سیستم حمل‌و‌نقل، تغییر شیوه زندگی و ارزشهای مصرف‌کننده‌گان، افزایش زمان فراغت، جهانی‌شدن و فضای باز بین‌المللی، رویدادهای ویژه، افزایش سطح آموزش، پیشرفت تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، بازاریابی مقصدهای گردشگری، بهبود زیرساختهای گردشگری دانست.
گردشگری ارتباط قابل ملاحظه‌ای با اقتصاد و GDP کشورها به ویژه در اقتصادهای در حال توسعه دارد، بر اساس آمار UNWTO (2015) صنعت گردشگری 1.5 تریلیون دلار درآمد صادراتی در سطح بین‌المللی  داشته است. گردشگری 9 درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) جهانی و 8 درصد اشتغال در جهان را از آن خود کرده است.

 

گردشگری به عنوان یک پدیده‌ی اجتماعی-اقتصادی گردشگری به عنوان یکی از مهمترین محرک‌های توسعه‌ی اجتماعی-اقتصادی در سطح بین‌المللی مطرح است. امروز حجم تجارت گردشگری برابر و یا حتی بیشتر از صادرات نفت، محصولات غذایی و اتومبیل است. گردشگری امروزه به یکی از بازیگران اصلی در تجارت بین‌الملل تبدیل شده است و در آن واحد یکی از مهمترین منبع درآمدی برای کشورهای در حال توسعه است. کشورها و مقصدهای مختلف گردشگری برای بالا بردن سهم خود از درآمدهای گردشگری بین‌المللی به شدت با هم در رقابت هستند.

در این میان بین گردشگری سلامت با سهمی در حدود یک سوم درآمد‌های حاصل از گردشگری یکی از بخش‌های بسیار مهم صنعت گردشگری محسوب می‌شود که بخش گردشگری پزشکی آن با رشدی سالانه 9 درصد که پیشبینی می‌شود تا سال 2017 به رشد 20 درصد در سال برسد پررشدترین سِگمِنت‌ صنعت گردشگری است که مقصدهای زیادی در حال رقابت در این بخش از بازار جهانی گردشگری هستند.

 

تاثیرات اقتصادی گردشگری بر اقتصاد ایران

  بر طبق شورای جهانی گردشگری و سفر (WTTC) (2014) در سال 2014 تاثیر مستقیم گردشگری و سفر بر اقتصاد ایران 237،121 میلیارد ریال (2.3 درصد کل GDP) بوده است. پیش‌بینی می‌شود در سال 2015 با رشد 6.6 درصدی همراه باشد. تاثیر کلی گردشگری و سفر بر GDP ایران 651،511 میلیارد ریال در سال 2014 است. اشتغال مستقیم ناشی از گردشگری و سفر برای سال 2014 در ایران 413،000 شغل بوده است (1.8 کل اشتغال کشور). که انتظار می‌رود در سال 2015 یک افزایش رشد 4.4 درصد داشته باشیم. کل اشتغال ناشی از گردشگری 1،223،500  شغل در سال 2014 است. در حال حاضر سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی گردشگری در ایران 3 درصد کل سرمایه‌گذاری کشور است (83،603.5 میلیارد ریال). برای این که ایران به چشم‌انداز توسعه‌ی گردشگری در افق 1404 برسد باید تا 5 سال آینده سالانه 1.5درصد به سرمایه‌گذاری خود در حوزه‌ی گردشگری بیفزاید.